در مقاله پیش رو به زبان ساده ، جراحی اسلیو معده در قم را تبیین نموده ایم ؛ عزیزانی که تمایل به انجام این عمل جراحی دارند با خواندن این مقاله از دکتر سید جواد موسوی ، بهترین متخصص جراحی چراقی قم ، می توانند با این جراحی و نحوه انجام آن آشنا شده و همچنین نسبت به این موضوع که این عمل چگونه به درمان چاقی منتهی می شود ، آگاه شوید. بنابراین اگر به تازگی جراحی چاقی انجام داده اید و یا قصد انجام این پروسه را دارید ، مطالعه مقاله پیش رو توصیه می شود ؛ چرا که می تواند اطلاعات ارزشمند و مفیدی را در اختیار شما خواننده گرامی قرار دهد.

اسلیو معده - دکتر سید جواد موسوی

 • به طور کلی پزشک متخصص جراحی چاقی ، به منظور رساندن بیمار به وزن دلخواه و رهایی او از چاقی مفرط ؛ از طریق دو روش ( کاهش حجم معده یا کاهش مسیرجذب مواد غذایی ) ، مبادرت به انجام اعمال جراحی چاقی می نماید.
 • هدف از جراحی اسلیو معده در قم ، کاهش حجم معده بیمار می باشد ؛ در این عمل جراحی حدودا 70 درصد از حجم معده برداشته شده و در نتیجه ، گنجایش معده به میزان قابل ملاحظه ای کسر می گردد.
 • لازم به ذکر است بخشی از معده که طی این عمل ، از معده بیمار برداشته می شود ؛ از شکم وی خارج شده و از این رو باید اشاره داشت که بخش حذف شده از معده دیگر قابل بازگشت نمی باشد.
 • لذا توجه داشته باشید که پس از جراحی اسلیو ، افراد نمی توانند به میزانی که پیشتر غذا میل می نمودند ، مواد خوراکی مصرف نمایند ؛ چرا که به دلیل کم شدن حجم معده ، خیلی زود احساس سیری کرده و دست از غذا می کشند ؛ از این رو در بازه زمانی کوتاهی ، مقدار قابل توجهی از وزن خود را از دست خواهند داد.
 • باید اشاره داشت که بیماران بعد از فرآیند عمل ؛ تقریبا 80 درصد از وزن اضافی خود را از دست داده و به وزن ایده آل خود نزدیک می شوند.

با عمل کوچک کردن معده کدام بیماری ها بهبود پیدا می کنند؟

با عمل کوچک کردن معده، برخی از بیماری‌ ها و شرایط آنان بهبود می‌یابند. این شامل موارد زیر می‌ شود :

 • بیماری رفلاکس معده: در این بیماری، اسید معده به مری و در برخی مواقع تا گلو و حلق می‌ رسد، با کاهش حجم معده، این مواد کمتر به بالا حرکت خواهند کرد و علائم رفلاکس کاهش می‌ یابد.
 • قند خون بالا و دیابت: با کاهش حجم معده، غذاها به شکل کمتری جذب می‌شوند و بهبود کنترل قند خون ممکن است.
 • چاقی و کاهش وزن: با کوچک کردن معده، حجم غذای مصرفی کمتر می‌شود. این می‌تواند در کاهش وزن کمک کند و عوارض مرتبط با چاقی را کاهش دهد.

برخی بیماری‌ های مربوط به روده بزرگ: کوچک کردن معده می‌تواند در کاهش علائم برخی مشکلات روده بزرگ، مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کمک کند.

شرایط عمل کوچک کردن معده برای لاغری چیست؟

عمل کوچک کردن معده به منظور کاهش وزن و لاغری به عنوان روشی مرسوم که به آن “بایپاس معده” یا “مداخله جراحی کاهش وزن معده” نیز گفته می‌شود، استفاده می‌شود. این روش برای افرادی که بدان دلیلی قادر به کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش نیستند یا سایر روش‌های کاهش وزن ناموفق بوده‌اند، ممکن است مناسب باشد. شرایطی که معمولاً برای انجام عمل کوچک کردن معده به منظور لاغری در نظر گرفته می‌شوند عبارتند از:

چاقی مفرط یا بیش از حد : معیار هایی نظیر شاخص توده بدنی (BMI) بالا (معمولاً بیش از 40) می‌توانند شرایطی باشند که بر اساس آن‌ ها تصمیم بر انجام عمل کاهش وزن توسط کوچک کردن معده گرفته می‌شود.

بیماری‌ های مرتبط با چاقی: وجود بیماری‌ های مزمنی همچون دیابت نوع 2، فشار خون بالا، بیماری قلبی-عروقی و بعضی از اختلالات تنفسی، که کاهش وزن می‌تواند بهبود آن‌ ها را به همراه داشته باشد.

عدم توانایی در کاهش وزن به روش‌ های دیگر: افرادی که با روش‌ های دیگر مانند رژیم غذایی، ورزش و داروهای کاهش وزن نتوانسته‌اند وزن خود را به میزان مطلوب کاهش دهند، ممکن است برای عمل کوچک کردن معده معتبر باشند.

برای تشخیص اسلیو معده، امکانات تشخیصی زیر می‌توانند انجام شوند:

 • تاریخچه بالینی: پزشک به شما سوالاتی در مورد علائم و نشانه‌ هایتان، تغذیه، الگوی خواب، وضعیت تنفسی و تاریخچه بالینی مرتبط دیگر می‌پرسد. این اطلاعات می‌توانند تشخیص اولیه را متمرکزتر کنند.
 • آزمایشات عملکردی: در صورت نیاز، آزمایشاتی مانند اندوسکوپی با عنوان pH-متری، منومتری و امپدانس‌سنجی می‌تواند برای ارزیابی مستقیم وضعیت عملکردی معده و ریفلوکس معده‌ای انجام شود.
 • تصویربرداری: سی تی اسکن، رادیوگرافی معده، اندوسکوپی و سونوگرافی نمونه‌هایی از روش‌های تصویربرداری است که ممکن است در تشخیص اسلیو معده مورد استفاده قرار گیرد.

در هر صورت، تشخیص نهایی و درمان اسلیو معده توسط یک پزشک متخصص معده و روده‌ها تعیین می‌شود.

جراحی اسلیو معده چیست ؟

در این عمل با محدود ساختن سایز و اندازه معده میزان مواد خوراکی که فرد می تواند در وعده های غذایی دریافت کند کاهش پیدا می کند. علاوه بر این یکی از نتایجی که این متد در پی خواهد داشت می توان به ایجاد تغییرات هورمونی اشاره داشت که موجب لاغری فرد می گردد. با از بین بردن حجمی از معده فرد خیلی سریعتر دچار سیری می شود و بدین ترتیب شخص لاغر می شود.

کاندید مناسب جراحی اسلیو معده در قم

یکی از متداول ترین و پرتکرارترین سوالاتی که در خصوص این عمل مطرح می شود این است که چه افرادی کاندید جراحی اسلیو هستند ؟

در این بخش از مقاله به پاسخ این پرسش پرداخته شده است. چنانچه افراد از شرایط ذیل برخوردار باشند ، عمل اسلیو معده گزینه مناسبی برای آن ها خواهد بود :

 • علیرغم تبعیت 6 ماهه از رژیم سالم غذایی ، انجام فعالیت ها و تمرینات ورزشی و همچنین مصرف داروهای مجاز لاغری ( تحت نظر پزشک ) ؛ موفق به کاهش وزن کافی نشده باشند.
 • دچار چاقی مفرط بوده و شاخص توده بدنی ( BMI ) آن ها بیش از 40 باشد.
 • لازم به ذکر است افرادی که با دیابت و فشار خون ناشی از چاقی مواجه هستند ، اما شاخص توده بدنی آن ها مابین 39/9 – 35 است نیز می توانند تحت این عمل قرار گیرند.
 • دارای اضافه وزن بالاتر از 45 کیلوگرم هستند.
 • از لحاظ روحی ، در وضعیت مطلوبی بوده و به آمادگی لازم برای تغییر سبک زندگی و عادات غذایی رسیده اند.
 • از لحاظ فیزیکی و جسمانی ، در شرایط مناسبی هستند.

جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود ؟

 1. برای انجام  اسلیو معده در قم ، فرد در ابتدا تحت بیهوشی قرار می گیرد ؛ سپس چندین برش ظریف ( با ابعاد چند سانتی متر ) بر روی بخش هایی از شکم بیمار لحاظ می گردد.
 2. در مرحله بعدی ، پزشک با بهره وری از نوعی گاز ( گازی بی خطر ) اقدام به متسع کردن شکم بیمار نموده و به منظور ایجاد وضوح دید ، ابزاری تحت عنوان لاپاراسکوپی ( لوله مخصوص مجهز به دوربین با قابلیت بزرگنمایی ) را وارد شکم وی می نماید.
 3. در این مرحله ، پزشک مبادرت به قطع نمودن کلیه اعضای متصل به بخشی از معده که باید برداشته شود ؛ از جمله عروق عصبی و خونی ، رباط ها ، نسج چربی و غیره ، خواهد نمود.
 4. سپس مرز مابین بخشی از معده که باید باقی بماند و بخشی که لازم است برداشته شود ، را توسط خط بخیه مشخص می نماید.
 5. در مرحله بعدی ، خط بخیه به کمک وسیله ای تحت عنوان استاپلر ؛ دوخته یا منگنه شده و بخش بزرگتر معده ، بریده شده و از شکم بیمار خارج می گردد.
 6. پس از آن ، با بهره وری از ابزارهای حرارتی جراحی و کوتر ؛ اقدامات لازم جهت بند آوردن خون از معده صورت می پذیرد.
 7. دکتر سید جواد موسوی ، متخصص جراحی چاقی در قم ، بعد از چکاپ معده بیمار و حصول اطمینان از عدم تراوش خون از معده ؛ کلیه تجهیزات لاپاراسکوپی را از شکم بیمار خارج نموده و محل برش های ایجاد شده بر روی شکم وی را با بخیه های ( قابل جذب یا غیرقابل جذب ) دوخته و بر روی محل برش ، پانسمان مخصوص قرار می دهد.
 8. در آخر ، بیمار به ریکاوری منتقل شده و پس از رسیدن به وضعیت مطلوب و هوشیاری کامل ؛ به بخش انتقال خواهد یافت.

اسلیو معده - دکتر سید جواد موسوی

هدف از اسلیو معده چیست؟

هدف کلی از جراحی اسلیو کردن معده در قم ، شامل کاهش حجم معده و درنتیجه کاهش حجم غذا دریافتی توسط معده است. این عمل به نوعی با حدف بخشی از دستگاه گوارش ، آن را دور می زند. بدین ترتیب میزان جذب مواد غذایی کاهش پیدا می کند. نتیجه اهداف گفته شده ، کاهش وزن و در نتیجه رسیدن به سلامت و تناسب اندام می باشد.

میزان کاهش وزن بعد از اسلیو معده در بازه زمانی متفاوت

میزان کاهش وزن بعد از عمل در افراد مختلف ، متفاوت است ؛ با این حال مقدار کاهش وزن ، بازه خاصی دارد. هنگامی که بیمار پس از عمل مراقبت های بعد از عمل بای پس معده را نیز رعایت کند ، شاهد کاهش وزن این چنین خواهد بود:

 • در ماه اول حدود 8 کیلوگرم کاهش وزن دارد.
 • در ماه دوم 7 کیلوگرم (حدودی) مجددا از بدن وی حذف می شود.
 • در پایان ماه سوم حدود 5 کیلوگرم دیگر از چربی هایش از بین می رود.
 • در ماه چهارم ، حدود 4 کیلوگرم و به همین ترتیب در ماه پنجم ، 3 کیلو گرم و در ماه ششم ، 2 کیلو گرم کم می کند.
 • به طور کلی در سال اول حدود 50 تا 70 درصد از اضافه وزن متقاضی کاسته می شود.

مزایا اسلیو معده

 • عمل فوق ، علاوه بر ایجاد کاهش وزن سریع مزایای دیگر نیز دارد. این مزایا شامل موارد زیر هستند:
 • تکنیک جراحی لاپاراسکوپی است ، از این رو حداقل تهاجم در بدن صورت می گیرد.
 • افراد بعد از عمل درگیر رژیم غذایی سخت نمی شوند.
 • دوره نقاهت بعد از پروسیجر عمل ، کوتاه است.
 • در بازه زمانی محدود ، متقاضی جراحی اسلیو معده در قم را به وزن استاندارد خود می رساند.
 • در درمان بیماری های مرتبط با چاقی نقش بسیار زیادی دارد.
 • برای افرادی که به صورت ژنتیک دچار اضافه وزن هستند ، راهی موثر است.
 • پروسه عمل زخم بسیار کمی بر جای می گذارد.

جراح اسلیو معده خوب در قم

به دلیل ریسک بالای این جراحی ، اکیدا توصیه می شود که برای انجام آن به بهترین جراح اسلیو معده در قم مراجعه نمایید و با اطمینان خاطر ، خود را به تیغ جراحی ایشان بسپارید.

در ذیل به چند نکته اشاره نموده ایم که با در نظر داشتن آن ها می توانید بهترین دکتر اسلیو در قم را انتخاب کنید.

 • یک جراح لاغری خوب در قم ، باید متخصص جراحی چاقی بوده و صلاحیت انجام جراحی های چاقی را دارا باشد.
 • تجربیات بالایی در انجام این عمل جراحی و همچنین دیگر اعمال جراحی چاقی داشته و نتایج رضایت بخشی را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده باشد.
 • یک دکتر اسلیو خوب در قم ؛ کلیه دستورالعمل ها و برنامه هایی که باید پیش از عمل اسلیو معده ، در حین و بعد از آن رعایت شوند را به طور مفصل برای بیمار تشریح می نماید.

در نهایت این که با پرس و جو از دوستان و آشنایان و تحقیق در اینترنت و صفحات مجازی ، لیستی از بهترین جراحان متخصص چاقی که رزومه موفقی در این زمینه دارند را بیابید. سپس تعدادی از پزشکان را از این لیست ، برگزیده و برای اطمینان از انتخاب خود ؛ حضورا به مطب ایشان مراجعه فرمایید و از نظرات بیماران حاضر در مطب که توسط پزشک مورد نظرتان ، تحت جراحی قرار گرفته اند جویا شوید.

اسلیو معده - دکتر موسوی

مشاوره قبل از اسلیو معده

 • شرکت در جلسه مشاوره قبل از هر عمل جراحی ، اکیدا ضروری می باشد ؛ زیرا فرصتی مغتنم برای بیان خواسته ها و اهداف شما از جراحی مورد نظر محسوب می شود و همچنین شما می توانید در این جلسه هر سوالی که دارید از پزشک معالج تان بپرسید و از جزئیات جراحی تا حد قابل توجهی آگاه شوید.
 • از این رو دکتر سید جواد موسوی ، به بیماران محترم توصیه می کند ، پیش از حضور در جلسه مشاوره ، درباره سوالاتی که می خواهند از متخصص لاغری بپرسند به خوبی فکر کنند و در صورتی که احساس می کنند ممکن است سوالاتشان را فراموش کنند ، آن ها را روی برگه یادداشت نمایند.

در جلسه مشاوره قبل از اسلیو معده چه سوالاتی بپرسم ؟

در این بخش از مقاله ، مهم ترین سوالاتی را که می توانید از بهترین جراح اسلیو معده قم بپرسید ؛ تهیه نموده ایم که از قرار ذیل می باشند :

 • آیا خواسته من از این جراحی منطقی و واقع گرایانه است ؟
 • نتیجه این جراحی به چه صورت است ؟
 • چقدر سریع وزن کم خواهم کرد ؟
 • چقدر می توانم از این جراحی انتظار کاهش وزن داشته باشم ؟
 • آیا بعد از کاهش وزن با پوست اضافی مواجه خواهم شد ؟
 • اسکار ( جای زخم ) جراحی به چه شکل خواهد بود
 • تا چند وقت بعد از عمل احساس درد یا ناراحتی خواهم داشت ؟
 • آیا کاهش وزن بعد از عمل اسلیو ، دائمی است یا ممکن است بازگردد ؟
 • آیا لازم است سبک زندگی و عادات غذایی خود را تغییر دهم ؟
 • شما راهنمایی خاصی برای تغییر در شیوه زندگی ارائه می دهید ؟
 • آیا می توانم بعد از جراحی دوباره مثل قبل غذا بخورم ؟
 • چند وقت بعد از عمل می توانم مثل سابق غذا بخورم ؟
 • آیا نیاز به مصرف مکمل های غذایی خواهم داشت ؟
 • دوره نقاهت و فرآیند بهبودی چه مدت طول می کشد ؟
 • آیا ممکن است عمل اسلیو بر روی توانایی بارداری من تاثیر منفی بگذارد ؟
 • آیا عمل اسلیو معده در قم عوارض دارد ؟
 • خطرات و عوارض این عمل جراحی چیست ؟
 • چگونه می توانم از زخم های جراحی محافظت کنم ؟
 • از چه زمانی می توانم ورزش را از سر بگیرم ؟
 • چه موقع می توانم رانندگی کنم ؟

مراقبت های قبل از جراحی اسلیو معده

 • پیش از انجام هر پروسه جراحی رعایت نکات و اصول اولیه توصیه شده توسط متخصص الزامی می باشد. چنین عناوینی باعث تسریع روند بهبودی و ریکاوری پس از عمل می شوند. برخی از این موارد به شرح زیر هستند.
 • اگر از آسپرین و یا سایر داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، برای جلوگیری از افزایش خونریزی می بایست ان را قطع نمایید.
 • مصرف کالری روزانه خود را کاهش دهید. برخی مواد غذایی به خصوص کربوهیدرات ها، قندهای تصفیه شده، شیرین کننده و سایر اقلام غذایی مثل نان و پاستا، به خودی خود بد نیستند، اما با محدود کردن مصرف آن ها، تأثیر مثبتی بر وزن فرد می گذارند.
 • چربی های سالم را مصرف کنید. این عناصر در برخی غذاها همانند ماهی، آجیل و زیتون یافت می شوند. سایر چربی ها، مثل دسته ای که در کره و یا روغن یافت می شوند، باید پیش از اسلیو معده، پرهیز شوند.
 • از مصرف چربی های ترانس به طور کل اجتناب گردد.
 • بدن را هیدراته نگه دارید و از مصرف نوشابه و مشروبات الکلی خودداری نمایید.
 • از استعمال دخانیات و سیگار پیش و پس از جراحی ممانعت شود.

بازگشت به فعالیت های روزمره در خصوص اسلیو معده به چه صورت است؟

بیماران بعد از جراحی اسلیو معده به طور معمول دو الی سه روز در بیمارستان بستری می شوند و پس از طی نمودن این پروسیجر، اکثر افراد بسته به بهبودی بدنشان، در بازه زمانی یک الی دو هفته می توانند به انجام فعالیت های روزمره خود بازگردند. اما در خصوص انجام فعالیت های سنگین می بایست به مدت چهار الی شش هفته خودداری شود. بهبودی در هر فردی منحصر به فرد و متفاوت است، با توجه به نوع شغل افراد و روند بهبودی پس از دو الی شش هفته می توانند به محل کار و یا تحصیل خود بازگردند.

اسلیو معده - دکتر موسوی

چه بیماری هایی با عمل کوچک کردن معده بهبود پیدا می کند ؟

عمل اسلیو معده در قم با دکتر سید جواد موسوی ، نوعی جراحی مدرن در جهت کوچک کردن معده و کاهش وزن می باشد ، با این حال تحقیقات و بررسی های زیادی پیرامون این پروسه انجام شده است. نتایج این بررسی ها نشان می دهند که افرادی که تجربه این جراحی را داشته اند با بهبودی چشمگیر و یا رفع کامل برخی بیماری های مربوط به چاقی مواجه شده اند. همچنین بررسی این مطالعات نشان می دهد حدود 60 الی 80 درصد افراد مبتلا به دیابت ناشی از چاقی ، بعد از انجام عمل کوچک کردن معده بهبود پیدا کرده اند. همچنین با انجام این فرآیند می توان به بهبود و درمان بیماری های زیر اشاره نمود :

 1. مشکلات فشار خون
 2. آسم
 3. کلسترول بالا
 4. مشکلات مفصلی
 5. بیماری های قلبی
 6. تنبلی تخمدان
 7. آپنه خواب
 8. ناباروری
 9. بی اختیاری ادراری
 10. بیماری کبد چرب
 11. افسردگی و برخی مشکلات روانی

برای انجام عمل اسلیو معده چه وزنی مناسب است ؟

مهم ترین معیار برای انجام جراحی چاقی ، داشتن شاخص توده بدنی و یا BMI می باشد. به صورت کلی دارا بودن BMI بالای 40 برای انجام جراحی اسلیو معده در قم ، توصیه می شود. بنابراین در این مبحث تاکید بر روی شاخص توده بدنی مناسب برای جراحی است و مسئله وزن چندان اهمیتی ندارد.

حداقل و حداکثر سن برای انجام این جراحی چقدر است ؟

به صورت کلی از سن 18 الی 60 سالگی انجام این پروسه امکان پذیر است. البته با در نظر گرفتن شرایط خاص می توان این بازه سنی را کمی گسترده تر نمود. برای مثال در شرایطی که فرد به دلیل شدت چاقی به بیماری های بسیاری مبتلا شده باشد به نحوی که زندگی را برای شخص غیر تحمل کرده باشد ، انجام این جراحی توصیه می شود.

مرگ و میر ناشی از جراحی اسلیو معده در قم چقدر است ؟

پیش از هرچیز ذکر این نکته لازم است که انجام هر عملی از ساده ترین تا پر ریسک ترین جراحی ها با برخی عوارض احتمالی همراه هستند. در صورتی که پروسه جراحی بدون آمادگی ، در شرایط نامناسب و بدون تجهیزات ، بدون کادر جراحی و متخصص جراحی چاقی و از همه مهم تر بدون توجه به رعایت مراقبت ها و دستورالعمل های پزشکی انجام شود ، می تواند با خطر بروز عوارض و حتی مرگ همراه باشد ؛ این در حالی است که اگر به شرایط مذکور توجه شود و همه امور به خوبی پیش برود کوچکترین عوارضی ناشی از عمل جراحی کوچک کردن معده تجربه نخواهید کرد. لازم به ذکر است که خطر مرگ ناشی از عمل اسلیو معده زیر 1 درصد است.

عارضه های جراحی اسلیو معده :

این عمل همانند دیگر متدها دارای پیامدهایی است که در دو بازه کوتاه مدت و طولانی مدت دسته بندی می شود. عبارتند از :

 • خونریزی بیش از حد
 • عفونت
 • واکنش به تزریق ماده بیهوشی
 • لخته شدن خون
 • مشکلات تنفسی
عوارض اسلیو معده در دراز مدت :
  • انسداد گوارشی
  • فتق
  • ایجاد رفلاکس گوارشی
  • کاهش میزان قند خون
  • سوء تغذیه
  • استفراغ

هزینه اسلیو معده

یکی از بهترین و موثرترین متدهای لاغری استفاده از روش اسلیو معده می باشد که می بایست توسط جراح انجام بگیرد. برای احتساب قیمت نهایی کوچک کردن معده می بایست یکسری از ریز فاکتورها را در نظر داشت که بتوان نرخ نهایی را دقیق محاسبه کرد. از همین رو بهتر است که برای دریافت اطلاع دقیق در این زمینه به دکتر مراجعه کرده و بعد از انجام معاینه و میزان کاهش وزن می توان هزینه نهایی را بدست آورد.

سوالات متداول

اسلیو معده برای چه افرادی مناسب نیست ؟
آن دسته از افرادی که شاخص توده بدنی آنان زیر 35 می باشد برای انجام این روند کاندید مناسبی نخواهند بود. این گروه قادر هستند که با روش های غیر تهاجمی مانند ورزش ، رژیم و غیره نیز به وزن دلخواه خود برسند.

اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده ؟
عوارض بای پس معده به نسبت روش دیگر بیشتر بوده و به علاوه میتوان یکی از مزیت های ارزنده اسلیو معده را مدت زمان کوتاهی که مورد نیاز است را در نظر گرفت. یکی از پیامدهای که برای فرد در بای پس معده ناخوشایند می باشد عدم دریافت ویتامین های مورد نیاز بدن می باشد که در اسلیو بدین صورت نخواهد بود.