جراحی مینی بای پس معده ، نوعی جراحی لاغری و تلفیقی از دو روش جراحی اسلیو و بای پس معده می باشد. در این مقاله اطلاعاتی مفید پیرامون این عمل جراحی ، از زبان دکتر سید جواد موسوی بهترین متخصص جراحی چاقی قم دریافت خواهید کرد.

 

جراحی مینی بای پس معده

جراحی مینی بای پس معده

عمل مینی بای پس معده ، با بستن میزان قابل ملاحظه ای از حجم معده ، میزان غذایی که معده می تواند در خود نگه دارد را محدود کرده و خالی شدن کیسه معده را به تاخیر می اندازد. این امر موجب می شود که بیمار ، برای مدت طولانی تری احساس سیری کرده و دیرتر احساس گرسنگی نماید و در نتیجه ، میزان غذایی که مصرف می کند کاهش یافته و بدین ترتیب وزن وی کاهش یابد.

عمل مینی بای پس معده با عمل بای پس معده چه تفاوتی دارد ؟

بهترین متخصص جراحی چاقی قم در جراحی مینی بای پس معده ، بر خلاف جراحی بای پس ؛ اقدام به اتصال معده بیمار و روده کوچک وی از طریق آناستوموز می نماید ؛ لذا از این عمل جراحی تحت عنوان جراحی بای پس تک آناستوموزی نیز یاد می شود. لازم به ذکر است مینی بای پس معده ، گزینه ای ایده آل جهت کاهش وزن و لاغری در افرادی محسوب می شود که اضافه وزن بسیار زیادی داشته و در واقع از چاقی مفرط رنج می برند ؛ زیرا در عمل مینی بای پس معده ، فرآیند سوء جذب به مراتب بهتر از عمل بای پس معده اتفاق می افتد. همچنین باید اشاره داشت که در عمل مینی بای پس معده ، حجم کیسه معده نسبت به جراحی بای پس عادی ؛ بیشتر بوده و در نتیجه ریسک بروز عوارض ناشی از جراحی در این روش در قیاس با جراحی بای پس ، بسیار کمتر خواهد بود.

مدت زمان بستری و بهبودی بعد از عمل مینی بای پس معده چقدر است ؟

افراد پس از جراحی مینی بای پس معده ، چنانچه همه چیز به خوبی پیش برود ؛ می توانند 24 ساعت بعد از انجام عمل ، از مرکز جراحی ترخیص شده و به منزل بازگردند. با این وجود بهتر است که تا 72 ساعت بستری مانده و بعد از آن نیز در خانه به خوبی استراحت کنند تا آمادگی لازم جهت بازگشت به امور روزمره را بیابند.

با عمل مینی بای پس معده ، میزان کاهش وزن به چه صورت خواهد بود ؟

به طور کلی سرعت کاهش وزن ، بعد از انجام جراحی مینی بای پس معده بسیار سریع می باشد. تا جایی که عموما افراد بعد از گذشت 3 ماه از انجام این جراحی ، به طور میانگین تقریبا یک سوم از وزن اضافی بدن خود را از دست داده و با گذشت یکسال پس از جراحی ، حدودا دو سوم الی سه چهارم وزن اضافی خود را از دست خواهند داد. بیماران عزیز ، باید توجه داشته باشند که بعد از انجام اعمال جراحی لاغری از جمله ، عمل مینی بای پس ، حتما باید از یک رژیم صحیح غذایی تبعیت نموده و ورزش منظم را نیز فراموش نکنند تا بتوانند نتایج حاصل از جراحی را برای بازه زمانی طولانی حفظ کنند.

 

جراحی مینی بای پس معده

مزایای جراحی مینی بای پس معده

در خصوص مزایای این نوع از جراحی چاقی ، می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

عمل مینی بای پس معده ، با بهره وری از تکنیک لاپاراسکوپی انجام پذیر است.یمدت زمان انجام این جراحی ، کوتاه است ؛ از این رو برای افرادی که دچار اضافه وزن خیلی زیاد بوده و توان تحمل بیهوشی به مدت طولانی را ندارند ، گزینه بسیار مناسبی می باشد. همانطور که در مطالب قبلی ذکر نمودیم ، با انجام جراحی های چاقی می توان دیابت نوع 2 را نیز درمان نمود. در این جا باید متذکر شد که عمل مینی بای پس معده بهتر از دیگر انواع جراحی چاقی می تواند این بیماری را درمان نماید.

جراحی مینی بای پس معده ، برگشت پذیر است ؛ این بدان معنا است که بعد از این جراحی امکان تبدیل شدن آن به عمل بای پس وجود دارد و همچنین می توان معده را دوباره به حالت اولیه بازگرداند. به جرأت می توان گفت که میزان کاهش وزن بعد از جراحی مینی بای پس ، به مراتب بیشتر از دیگر اعمال جراحی چاقی است. می توان اذعان داشت که احتمال عود مجدد چاقی پس از عمل مینی بای پس معده ، نسبت به اعمال جراحی اسلیو و باندینگ معده ، بسیار کمتر است.

جراحی مینی بای پس ، تاثیر قابل ملاحظه ای در درمان فشار خون ناشی از چاقی دارد. در آخر باید اشاره داشت که عمل مینی بای پس معده در افرادی که عادت به ریزه خواری داشته و همچنین تمایل زیادی به مصرف شیرینی جات دارند و در عین حال تحرک چندانی ندارند ؛ به مراتب بیش از دیگر جراحی های لاغری پاسخگو می باشد.

 

چه افرادی کاندیدای مناسب عمل مینی بای پس می باشند ؟

افرادی که با چاقی بیش از حد مواجه بوده و شاخص توده بدنی آن ها از 40 بالاتر است ؛ بهترین کاندیدا برای انجام جراحی مینی بای پس معده می باشند. لازم به ذکر است بیماران مبتلا به دیابت که شاخص توده بدنی شان 30 است ، نیز کاندید مناسبی برای انجام عمل مینی بای پس معده به شمار می روند و با انجام این عمل شاهد آن خواهیم بود که میزان قند خون این بیماران ، به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته و به حد نرمال خواهد رسید.

مراقبت های بعد از جراحی مینی بای پس معده

 • کلیه بیماران ، حدودا 3 ساعت پس از رسیدن به حالت Stable و ورود به بخش ، باید اقدام به راه رفتن نمایند.
 • میزان درد بعد از جراحی مینی بای پس ، با مصرف داروهای مسکن تجویز شده به سهولت قابل کنترل است.
 • بعد از این عمل جراحی ، نیازی به استفاده از پمپ درد وجود ندارد.
 • تقریبا اکثر افراد یک هفته بعد از عمل مینی بای پس ، می توانند فعالیت های روزمره خود را آغاز نموده و به محل کار یا تحصیل خود بازگردند.
 • احساس خستگی و ضعف طی هفته های ابتدایی بعد از جراحی مینی بای پس معده ( حدودا تا هفته چهارم بعد از جراحی ) ، امری بدیهی است ؛ اما با تغییر الگوی مصرف غذا مطابق با دستور بهترین جراح چاقی قم معالج شاهد آن خواهیم بود که بدن تدریجا با وضعیت جدید خود مطابقت یافته و به سطح انرژی سابق خود باز می گردد.
 • تقریبا از هفته ششم بعد از عمل مینی بای پس معده ، امکان انجام فعالیت های ورزشی وجود دارد ؛ البته بهتر است در این باره حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس معده

 • از روز بعد از عمل ، مجاز به مصرف آب و به طور کلی مایعات خالص و صاف شده خواهید بود.
 • در هفته اول بعد از جراحی مینی بای پس ، تنها مصرف آب ، آبمیوه ، چای ، شیر ، ماست و دوغ برای شما بلامانع می باشد.
 • در هفته دوم بعد از عمل مینی بای پس ، می توانید سوپ های میکس شده را در برنامه غذایی تان بگنجانید.
 • هفته سوم بعد از این عمل جراحی ، امکان مصرف پوره را خواهید داشت.
 • از هفته چهارم بعد از عمل مینی بای پس ، مصرف غذاهای نرم به رژیم غذایی تان افزوده می شود.

از یکماه بعد از جراحی مینی بای پس معده ، می توانید با شرایط ذیل رژیم غذایی تان را ادامه دهید :

 • با قاشق های کوچک یا چنگال غذای تان را میل نمایید.
 • مواد غذایی را به خوبی بجوید.
 • به اندازه جدید معده خود توجه داشته و به آن میزان غذا میل نمایید.
 • به میزان فراوان آب بنوشید.
 • ویتامین ها و مکمل هایی که برای تان تجویز شده را حتما مصرف نمایید.

عوارض احتمالی جراحی مینی بای پس معده کدام است ؟

به مانند دیگر عمل های زیبایی ، این نوع از عمل لاغری نیز احتمال بروز یکسری عوارض را دارد مانند کم خونی ، رفلاکس صفراوی ، خونریزی بعد از اتمام روند جراحی ، سوء هاضمه و عفونت داخل شکم.  تمامی موارد ذکر شده به راحتی قابل درمان هستند و جای نگرانی وجود ندارد.

هدف رژیم غذایی بعد از مینی بای پس معده به شرح زیر است:

 • معده بهبود پیدا می کند بدون اینکه کیسه معده کشیده شود و یا بدون در نظر گرفتن غذایی که خورده اید می تواند موثر باشد.
 • عادت به کم خوری پیدا کنید تا معده با سایز کوچک راحت تر بتواند غذا را هضم کند.
 • کاهش وزن مکرر را در پی دارد و موجب می شود که وزن ثابت بماند و افزایش وزن و چاقی را دیگر نداشته باشید.
 • موجب جلوگیری از اضافه وزن می شود.
 • از بروز عارضه های احتمالی جلوگیری می کند.
 • عمل جراحی مینی بای پس معده ، نحوه برخورد بدن با غذای خورده شده را تغییر می دهد.

نکات حائز اهمیت در رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده عبارتند از :

 1. برای جلوگیری از کم آبی بدن حتما مایعات استفاده کنید.
 2. دقت داشته باشید که نوشیدن مایعات را بین وعده های غذایی قرار دهید نه اینکه به همراه هر وعده غذایی بخواهید از آب یا دیگر نوشیدنی ها استفاده کنید.
 3. برای جلوگیری از سندرم دامپینگ ، به آرامی غذا بخورید و بجوید.
 4. کافئین مصرفی را کاهش دهید زیرا موجب کم آبی در بدن می شود و فرد را ناچار به نوشیدن مایعات بیشتر می کند.
 5. داروهای تقویتی و مکمل ها را طبق دستور العمل پزشک استفاده کنید
 6. به یاد داشته باشید که اگر بیشتر از اندازه غذا بخورید یا به عبارتی پر خوری کنید احتمالا دچار استفراغ می شوید. بخاطر اینکه حجم معده کاهش پیدا کرده است و تحمل غذای بیشتر را ندارد و موجب بالا آوردن مواد می شود. شایان ذکر است که این پر خوری های مکرر و بیش از حد ، می تواند مجددا سایز کیسه معده را افزایش دهد.