چه کنیم که بعد از جراحی لاغری بازگشت وزن نداشته باشیم؟ بعضی از متقاضیان جراحی چاقی نظیر اسلیو معده یا عمل بای پس معده ، نگران آن هستند که بعد از انجام پروسه جراحی و رسیدن به وزن ایده آل مجدد دچار افزایش وزن شوند. اگر شما هم دچار چنین نگرانی و اضطرابی هستید ، پیشنهاد می دهیم راه های فوق العاده ، جهت جلوگیری بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری که توسط دکتر جواد موسوی متخصص جراحی چاقی ، جراحی اسلیو و بای پس تهیه شده است را مطالعه کنید. این راه های خارق العاده در ادامه مطلب بیان شده است.

 

بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری

 

چه عواملی در بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری موثر است؟

جهت آن که از چاق شدن مجدد جلوگیر کنیم ، باید دلیل افزایش وزن دوباره را بدانیم. قبل از بررسی هر دلیل لازم است به عمل های زیبایی و لاغری نگاه واقع بینانه داشته باشید. عمل لاغری معجزه نمی کند ؛ بلکه با رفتاری نیمه تهاجمی یا تهاجمی ما را در جهت رسیدن به اهدافمان چند پله بالاتر قرار می دهد ؛ لذا ما را به نوک قله و لاغری ایده آل نمی رساند. جهت رسیدن به لاغری ایده آل باید در کنار جراحی چاقی ، رفتارهای ناهنجار چاقی را نیز کنار بگذاریم.

طبیعی است که بعد از انجام پروسه عمل لاغری ، امکان رعایت تمام عادات درست زندگی برایمان سخت باشد و طی عدم رعایت کامل عادت های رفتاری درست ، کمی چاق شده یا به اندازه کافی لاغری نشویم. بنابراین با خودتان مهربان باشید و سعی کنید مغزتان را به زندگی جدید عادت دهید ؛ البته که در این راه پزشک متخصص نیز همراه شما خواهد بود.

اما از نظر تخصصی ، چربی بدن جهت بازیابی وزن فرد ، فشار های متابولیکی را تحمل می کند ؛ این مورد از مواردی است که بعد از جراحی معده سبب بازگشت وزن می شود. عوامل دیگری که در بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری تاثیر دارند ، شامل موارد زیر هستند:

 • آناتومیک

اگر معده شما به دلیل عدم رعایت رژیم غذایی مجدد افزایش سایز پیدا کند ، وزن شما باز می گردد. بنابراین اگر سیستم آناتومیک سبب بزرگ شدن معده یا افزایش سایز مجرای معده شود ، احتمال بازگشت وزن وجود دارد.

 • فیزیولوژیکی

گاهی به دلیل افزایش سن یا موارد دیگر ، سیستم متابولیسم چربی تغییره کرده و ذخیره چربی در بدن زیاد شده در نتیجه چربی سوزی کم می شود. این شرایط به طور معمول هنگام یائسگی ایجاد می شود.

 • روانشناسی

امروزه پزشکان دریافتند که بیشتر بیماری هایی که افراد دچار آن می شوند ، ریشه در مغز ما دارد ؛ بنابراین کاهش تولید دوپامین و در نتیجه افسردگی ، نقش بسزایی در بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری دارد.

 • رفتاری

رفتار های غذایی نادرست می تواند سبب افزایش وزن مجدد شود. خوردن غذاهای فرآوری شده و ادامه دادن به خوردن غذا ، بعد از سیری به این موضوع دامن می زند.

 • عادت های غذایی موثر در بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری

مواردی که سبب افزایش وزن بعد از عمل چاقی می شد را ذکر کردیم ؛ اما معمول ترین دلیل افزایش وزن به تغذیه نامناسب باز می گردد ؛ بدین سبب در ادامه به طور دقیق تری این عادت های ناهنجار را معرفی می کنیم.

 • آشفتگی غذایی

الگویی برای غذا خوردن ندارید ؛ یا به عبارتی دیگر در ساعت های مشخص با زمان مشخص غذا نمی خورید. بهتر است به زمان صرف غذای خود ساختار بدهید ؛ به عنوان نمونه ساعتی را در هر وعده غذایی مشخص کنید که در آن غذا میل کنید. همچنین  مقدار زمانی که برای صرف غذا طول می کشد را نیز تعیین کنید.

فراموش نکنید که جهت لاغر شدن و ماندن در لاغری ، نباید از خوردن غذا فرار کرد ؛ بلکه باید به اصول تغذیه پایبند بود و از صرف غذا سالم لذت برد.

 • عدم خوردن غذا در وعده های اصلی

حذف کردن یکی از وعده های غذایی ، باعث ایجاد احساس گشنگی در طولانی مدت می شود.  فردی که این تجربه گشنگی را در یک روز کاری گذرانده است ، هنگام رسیدن وعده بعدی گشنگی خود را با پرخوری و تند خوری جبران می کند. بنابراین برای عدم رویایی با بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری ، هیچکدام از وعده های غذایی خود را حذف نکنید.

 

بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری

 

مصرف غذاهای مضر و بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری

خوردن مواد غذایی سرخ کردنی ، به خصوص اگر با روغن ناسالم باشد می تواند مسبب بازگشت وزن بعد ازجراحی لاغری شود.  برای عدم استفاده از این غذا ها و بازگشت به عادت های غذایی ناسالم ، بهتر است لیستی از غذاهای سریع پز و خوشمزه تهیه کنید ؛ در ادامه مصرف آن ها را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

 • نوشیدن آب حین غذا

اگر حین خوردن یا انتهای خوردن غذا ،آب بنوشید ، علاوه بر ایجاد اختلال در روند هضم معده  ، جای بیشتری  در معده خود ایجاد می کنید. بنابراین در صورتی که حین غذا یا بعد غذا احساس تشنگس زیادی دارید ، جهت جلوگیری از نوشیدن آب ، 30 دقیقه قبل از وعده اصلی آب بنوشید. این موضوع تا حدودی عطش شما را کم کرده و از بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری جلوگیری می کند. به طور کلی بهتر آن است که 30 دقیقه قبل و بعد از غذا نوشیدنی بنوشید.

 • زیاده روی در خوردن

بهتر آن است که قبل از سیری کامل دست از غذا بکشید ؛ این عادت پسندیده نه تنها از بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری جلوگیری می کند ، بلکه سبب انجام عملکرد بهتر سیستم گوارش در نتیجه حفظ انرژی شما و سلامتی در شما می شود. بنابراین با آموزش هایی که دکتر به شما می دهد از زیاده روی در تغذیه بپرهیزید.

 • خوردن غذا هنگام شب

با تاریک شدن هوا ، سوخت و ساز در بدن کاهش می یابد در نتیجه کالری های وارد شده در بدن هنگام تاریکی شب ، در بدن انباشته شده و شرایط را جهت بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری ایجاد می کند.

 • نکته !!

ساعتی که بدن بیشترین کالری را دفع می کند به وقت عصر است ، بنابراین وعده عصرانه خود را مقوی بخورید ؛ یا زمان خوردن شام را به هنگام گرگ و میش شدن هوا موکول کنید.

جلوگیری از بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری

 • عادات غذایی سالم

در روز های اول بعد از جراحی چاقی ، بیماران کاهش ورزش زیادی را در طی بازه زمانی کوتاه تجربه می کنند. پس از مدتی سرعت کاهش وزن کاهش پیدا می کند و ممکن است بیماران در این بازه زمانی ، رژیم غذایی خود را به درستی رعایت نکنند و سبب بازگشت وزن خود شوند. در چنین شرایطی برای جلوگیری از بازگشت اضافه وزن حتما رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده یا هر عمل لاغری دیگری را رعایت کنید. بهتر است در این زمان علاوه بر دریافت ویتامین های از میوه ها و سبزیجات و جذب پروتئین کافی از خوردن مواد قندی و پر خوری به جد ، خودداری داشته باشید.

 • نگاه تان را نسبت به خوردن تغییر دهید.

بسیاری از افراد خوردن را نوعی تفریح قلمداد می کنند ؛ لذا با این دیدگاه هر روزه مقدار مواد غذایی زیاد و گاها غیر مفید میل کرده و سبب ایجاد امراض و اضافه وزن می شوند. اگر بعد از جراحی چاقی هنوز چنین دیدگاهی دارید ، برای جلوگیری از پر خوری و بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری ، دیدگاه خود را تغییر دهید.

انرژی حاصل از مواد غذایی به تامین سوخت و ساز بدن و سلامتی ما کمک می کند و خوردن غذا ، دلیلی غیر از تامین انرژی مورد نیاز روزانه ندارد. با این دیدگاه می توانید مغز خود را از پر خوری باز دارید.

 • دیدار منظم با پزشک

پس از انجام عمل لاغری ، همچنان ارتباط خود با پزشک و تیم آن حفظ کنید. شما درست مانند هر انسان دیگری نیازمند چکاپ منظم می باشید. همچنین ارتباط با کارشناس تغذیه برای بررسی ویتامین های بدن و سلامت شما اهمیت بسیاری دارد. برای جلوگیری از بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری حتما این نکات را رعایت کنید.

 • تحرک بیشتر

داشتن فعالیت ورزشی مناسب با شرایط جسمی و علاقه مندی تان در جلوگیری از اضافه وزن مجدد ، موثر است. ورزش بعد از جرحی لاغری ، متابولیسم بدن را افزایش می دهد و سبب چربی سوزی بیشتر می شود. لذا فعالیت بدنی روزانه را حتما در فعالیت روزانه خود بگنجانید.

سخن آخر

در صورتی که نکات گفته شده در این مطلب را رعایت کنید ، دچار بازگشت وزن بعد از عمل جراحی لاغری نخواهید شد. در نظر داشته باشید که جراحی چاقی کمک موثری در ایجاد ظاهری زیبا توام با سلامتی دارد ؛ اما کافی نیست و در کنار آن باید از اختیار خدادای بهره برده و عادت های مضر تغذیه را کنار بگذارید.