جراحی اسلیو معده یکی از چندین گزینه جراحی چاقی است که در آن حجم معده کاسته می شود. متخصصین پزشکی معمولا این فرآیند را جراحی اسلیو گاسترکتومی عمودی می نامند.

جراحی اسلیو گاسترکتومی

نحوه انجام جراحی اسلیو گاسترکتومی

این عمل ، تقریبا همیشه به عنوان یک فرآیند کم تهاجمی انجام می گیرد که طی آن یک لوله کوچک و طویل از طریق چند برش کوچک داخل معده گذاشته می شود. این لوله ، یک دوربین سبک و بسیار کوچک دارد که به ابزارهای متعددی متصل است.

جراحی اسلیو گاسترکتومی ، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. داروی بیهوشی بیمار را در خواب بسیار عمیقی فرو می برد و لازم است لوله تنفسی در حین جراحی به بیمار متصل شود.

سپس ، معده به دوقسمت مساوی تقسیم می گردد که حدود 80 درصد بخش منحنی بیرونی معده بریده شده و برداشته می شود. پس از آن ، لبه های 20 درصد باقی مانده بخیه می شوند. در نهایت معده موزی شکل می شود و در واقع ، فقط حدود 25 درصد آن اندازه اصلی را دارد.

جراحی اسلیو معده ، حدود یک تا دو ساعت طول می کشد و بعد از اتمام جراحی ، بیمار به اتاق ریکاوری برای مراقبت های بعد از عمل برده می شود.

لازم به ذکر است که چنانچه عارضه جانبی اتفاق نیفتد ، بیمار دو یا سه روز بعد از عمل ترخیص می شود.

چرا جراحی اسلیو گاسترکتومی انجام می شود ؟

فرآیند جراحی مذکور ، برای کمک به کاهش وزن اضافی و خطر نارسایی های سلامتی ناشی از چاقی و تهدید کننده زندگی انجام می شود.

از دست دادن مقدار قابل لحاظ وزن اضافی ، می تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد و انجام بسیاری از فعالیت های روزانه را آسان تر کند.

مزیت مهم کاهش وزن ، خطر کمتر ابتلا به شرایط سلامتی مرتبط با چاقی است.

این شرایط عبارتند از :

 • بیماری قلبی
 • سکته مغزی
 • سرطان
 • نازایی
 • دیابت نوع دو
 • کلسترول بالا
 • فشار خون بالا
 • آپنه خواب انسدادی
 • بیماری قلبی
 • فشار قلب بالا

آیا جراحی اسلیو گاسترکتومی موثر است ؟

جراحی اسلیو معده ، به کاهش وزن به دو روش کمک می کند :

 1. در این جراحی ؛ معده به طور قابل توجهی کوچکتر است ، به طوری که بیمار احساس سیری کرده و خوردن غذا را زودتر متوقف می کند ؛ لذا کالری کمتری جذب بدن می شود.
 2. در این جراحی ؛ بخشی از معده که تولید گرلین می کند ( هورمون مرتبط با گرسنگی ) برداشته می شود ؛ بنابراین فرد با کم خوردن غذا احساس گرسنکی نخواهد کرد.

مهم است به خاطر داشته باشید که کاهش وزن ، صرفا زمانی اتفاق می افتد که رژیم غذایی و ورزش توصیه شده توسط جراح خود را رعایت کنید.

مطابقت با تغییرات سبک زندگی ، وزن کم شده را طولانی مدت حفظ خواهد کرد.

بسته به وزن پیش از عمل ، بیمار می تواند انتظار داشته باشد که بین 40 تا 70% وزن اضافی بدن را در اولین سال بعد از جراحی کم کند.

دیابت ، فشار خون ، آپنه خواب انسدادی ، سطح کلسترول شکمی ؛ پس از جراحی اسلیو معده در بیش از  75% بیماران درمان می شود یا بهبود می یابد. همچنین رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده به نتیجه حاصل از این پروسه کمک می کند.

جراحی اسلیو گاسترکتومی

روند کاهش وزن پس از جراحی اسلیو گاسترکتومی

پس از انجام جاحی چاقی مذکور ، افراد به طور میانگین ، حدود 60 تا 70 درصد وزن خود را از دست می دهند. اما این کاهش وزن یک شبه و درست بعد از انجام این پروسه لاغری انجام نمی شود ؛ بلکه کاهش وزن به مرور و اصولی پیش می رود. در ادامه کاهش وزن میانگین بعد از فرآیند عمل مذکور را آورده ایم:

 • کاهش وزن در دو هفته اول

در دو هفته اول ، حدود 5 تا 7 کیلو از وزن بیمار کاسته می شود. بدین ترتیب چیزی حدود 5.0 کیلو کاهش وزن روزانه است.

 • کاهش وزن در سه ماهه اول

در طول سه ماه اول پس از جراحی چاغی ، بیمار حدود 35 تا 45 درصد از وزن خود را از دست می دهد.

 • کاهش وزن در شش ماه اول

پس از گذشت 6 ماه از پروسه عمل ، بیمار حدود 50 تا 60 درصد چربی های خود را کم کرده است که این حجم از کاهش وزن ، تاثیر بسزایی در تناسب اندام و البته سلامتی وی گذاشته است.

 • کاهش وزن در یک سال اول

به طور کلی حدود 60 تا 70 درصد از حجم چربی های خود را از دست داده است. در این بازه زمانی ، بیمار با رعایت رژیم غذایی و مراقبت های بعد از جراحی چاقی ، به وزن ایده آل خود رسیده است.

 • نکته !

  به طور کلی جراحی اسلیو گاسترکتومی در 80 تا 90 درصد بیماران رضایت بخش است . در صورتی که این پروسه لاغری ، نزد پزشک معتبر انجام شده باشد و مراقبت های آن نیز طبق تجویز پزشک رعایت شود ، بیمار می تواند زیبایی توام با سلامتی را در خود خلق کند. بدین ترتیب پیشنهاد می دهیم ، قبل از انجام هر گونه اقدامی جهت جراحی ، در انتخاب پزشک خود نهایت دقت را داشته باشید.

چه کسانی کاندید مناسب جراحی اسلیو گاسترکتومی هستند ؟

زمانی که رژیم های سخت غذایی و انجام فعالیت های ورزشی و استفاده از داروهای کاهش وزن ؛ تاثیری در کم کردن وزن و لاغری نداشته باشند ، هر نوع جراحی چاقی از جمله جراحی اسلیو معده ؛ در صورت صلاحدید پزشک متخصص جراحی چاقی می توانند مثمر ثمر واقع گردند.

افراد به منظور انجام جراحی های چاقی ، باید معیارهای خاص صلاحیت جراحی چاقی را داشته باشند.

این معیارها براساس شاخص توده بدن بیمار و برخورداری از شرایط سلامتی مربوط به چاقی تعیین می شوند.

معیار انجام جراحی اسلیو گاسترکتومی

 1. چاقی مفرط ( شاخص توده بدن 40 یا بیشتر )
 2. چاقی با حداقل شرایط چاقی ( شاخص توده بدن 35 تا 39 )

مزایای بالقوه جراحی اسلیو گاسترکتومی

جراحی اسلیو معده مزایای زیر را به همراه دارد :

 • در جراحی اسلیو معده با کاهش بخشی از معده که مسئول تولید این هورمون است ؛ کاهش گرسنگی در بیماران اتفاق می افتد.
 • زمان جراحی اسلیو معده ، در مقایسه با بای پس معده کوتاه تر است.
 • اسلیو معده ، روده را تغییر مسیر نمی دهد.
 • اسلیو معده ، بدون سندرم دامپینگ است.

در اینجا باید خاطر نشان شد که سرعت کاهش وزن پس از جراحی اسلیو معده ، کندتر از بای پس معده خواهد بود.

جراحی اسلیو گاسترکتومی

جراحی اسلیو گاسترکتومی چگونه انجام می شود ؟

بعضی جراحی های اسلیو گاسترکتومی ، با برش های بزرگ ( باز ) در شکم انجام می شود ؛ اما این جراحی معمولا به صورت لاپارسکوپی و تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد.

همان طور که اشاره شده جراحی اسلیو معده ؛ عموما به صورت لاپارسکوپی انجام می گیرد. طی این روش از جراحی اسلیو معده ، 5 یا 6 بخیه کوچک در شکم زده می شود و سپس جراحی ، با استفاده از دوربین ویدیویی ( لاپارسکوپ ) و قراردادن ابزارهای بلند در داخل معده از طریق برش ها انجام می گیرد.

در حین اسلیو گاسترکتومی لاپاراسکوپی ، حدود 75% معده برداشته می شود و اسلیو یا لوله باریک معده باقی می ماند.

در این جراحی ؛ روده بیمار ، برداشته یا بای پس نمی شود.

این عمل جراحی ، حدودا 1 تا 2 ساعت به طول می انجامد.

قبل از جراحی اسلیو گاسترکتومی ، چه تست هایی باید انجام داد ؟

به طور کلی ، پیش از انجام کلیه اعمال جراحی ، پزشک معالج تان درخواست انجام یکسری آزمایش مخصوص را صدر می نماید. هدف از انجام این آزمایش ها ، ارزیابی میزان آمادگی جسمی بیمار برای انجام جراحی می باشد.

در ذیل به برخی از آزمایشات اولیه ای که پس از جراحی گاسترکتومی تجویز می شوند ، اشاره داشته ایم :

 • تست بلع باریم

در این آزمایش جهت جراحی اسلیو گاسترکتومی ، بیمار باید محلول مخصوصی را بنوشد. بعد از نوشیدن این محلول ، پزشک متخصص بررسی می نماید که پس از ورود آن به بدن شما چه فرآیندی طی می شود و همچنین میزان رفلاکس اسید معده شما در بخش فوقانی دستگاه گوارش چقدر است ؟

 • تست نوار قلب

آزمایش نوار قلب یا به عبارتی الکتروکاردیوگرام ، از دیگر آزمایشات اولیه می باشد که پزشک متخصص برای شما تجویز می نماید تا بر اساس آن فعالیت الکتریکی قلب شما و سلامت آن را مورد آنالیز قرار دهد.

 • سونوگرافی

از مهم ترین آزمایش هایی که در تمامی شرایط جهت انجام جراحی معده تجویز می شود ، سونوگرافی می باشد.

با انجام این آزمایش می توان ، از وجود سنگ صفرا مطلع شده و در نتیجه ، در حین جراحی گاسترکتومی اقدام به برداشتن سنگ صفرا نیز نمود.

 • تست خون

جهت درمان همه بیماری ها و انجام کلیه جراحی ها ، آزمایش خون انجام می شود.

طی این آزمایش اساسی ، تعداد گلبول های خون بیمار ارزیابی می شود. همچنین میزان املاح و ویتامین های موجود در آن برآورد می گردد.

لازم به ذکر است که چنانچه آزمایش خون ، بیانگر وجود اشکال باشد ، باید قبل از جراحی ، نسبت به درمان آن اقدام نمایید.

اقدامات قبل از جراحی اسلیو گاسترکتومی

پیش از آغاز هر عمل جراحی باید ، برای انجام آن آمادگی لازم را بیابید ؛ تا در حین عمل با مشکلی رو به رو نشوید. عمل اسلیو گاسترکتومی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 • شما پیش از انجام عمل جراحی ، یک جلسه مشاوره با جراح معالج تان خواهید داشت. در این جلسه حتما بپزشک خود را در جریان داروهایی که مصرف می کنید ، حساسیت هایی که نسبت به مصرف برخی داروها دارید و نیز سوابق جراحی های قبلی خود آگاه نمایید تا ایشان بتواند با آگاهی از این موارد ، بهترین تصمیم را برای شما اتخاذ نمایند.
 • چنانچه در بدن تان دستگاه الکتریکی یا پلاتین دارید ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید ؛ تا امنیت سلامت شما در حین عمل به مخاطره نیفتد.
 • در صورتی که سابقه انجام جراحی و یبهوشی داشته اید ، جراح معالج تان را در جریان بگذارید.
 • در صورت سیگاری بودن یا مصرف نوشیدنی های حاوی الکلی ، باید به پزشک تان گزارش دهید.
 • معمولا توصیه می شود از 10 تا 14 روز قبل تا  14 – 10 روز بعد از جراحی معده ، از مصرف الکل و استعمال سیگار خودداری کنید.

مراقبت های بعد از جراحی اسلیو گاسترکتومی

 • پس از انجام این جراحی و بعد از آن که به هوش آمدید ، دچار خواب آلودگی و گیجی خواهید شد. نگران نباشید زیرا این حالت ، ناشی از اثرات داروی بیهوشی می باشد.

از این رو معمولا توصیه می شود در صورتی عدم ممنوعیت پیاده روی ، روزانه در منزل آهسته پیاده روی کنید. این کار به بازیابی سلامت شما بعد از عمل کمک قابل توجهی می کند.

 • برای بازه زمانی کوتاهی پس از عمل اسلیو گاسترکتومی ، احساس درد خواهید داشت. که با آغاز فعالیت های روتین کمتر می شود.
 • برای کنترل درد ، پزشک معالج شما داروهای مسکن تجویز می کند.
 • تا چند وقع پس از جراحی ، از بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمایید.
 • مصرف غذا در 6 – 5 وعده را جایگزین 3 – 2 وعده اصلی نمایید.
 • غذای مصرف شده را به خوبی بجوید ، تا دستگاه گوارش تان تحت فشار قرار نگیرد.