جراحی چاقی در قم ، گزینه ای مناسب برای افرادی محسوب می شود که دچار چاقی مفرط بوده و با انجام رژیم های غذایی سخت و ورزش های سنگین نتوانسته اند از وزن خود کاسته و لاغری را تجربه کنند. در ادامه دکتر جواد موسوی ، بهترین متخصص عمل چاقی در قم ، اطلاعات کاملی از انواع عمل های چاقی در اختیار خوانندگان این مطلب قرار می دهد.

جراحی چاقی - دکتر موسوی

با انجام جراحـی های چاقی در قم ، در این افراد می توان تغییراتی در دستگاه گوارشی آن ها ایجاد کرده و با سوء جذب در این ارگان ، کاهش وزن و لاغری را برای آن ها به ارمغان آورد.

بهترین کاندیدای جراحی چاقی در قم

در حقیقت جراحی چاقی می تواند برای افرادی که شرایط زیر را داشته باشند یک انتخاب به حساب بیاید :

 • شاخص توده بدنی آنها (BMI ) 40 یا بالاتر از آن ( چاقی مفرط)
 • افرادی که BMI آنها بین عدد 35 الی 39.9 می باشد و دارای چاقی می باشند و به بیماری های جدی ناشی از اضافه وزن که شامل دیابت نوع دو و بالا بودن فشار خون یا آپنه خواب بسیار شدید می باشند نیز از جمله افرادی می باشند که می توانند این جراحی را انجام دهند.
 • در برخی موارد جراحی چاقی ممکن است برای افرادی که شاخص توده بدنی آنها بین عدد 30 الی 34 می باشد و مبتلا به بیماری های جدی مرتبط با چاقی می باشند نیز از جمله کاندیدای مناسب برای این عمل محسوب می شوند.
 • عمل چاقی برای هر شخصی که به چاقی شدید مبتلا می باشد مناسب نیست زیرا برای انجام این عمل باید توسط پزشک معاینه شوید و پرونده پزشکی شما مورد بررسی قرار گیرد.

انواع جراحی چاقی

پروسیجر های عمل جهت رفع اضافه وزن عبارتند از :

 • اسلیو معده
 • بای پس
 • مینی بای پس
 • ساسی بای پس
 • گاستریک باندینگ
 • و روش های قدیمی مانند بالون معده

مزیت های جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی یک راه کار قدرتمند برای کمک به افرادی است که با مشکلات جدی به خاطر چاقی مواجه هستند. برخی از مزایای این جراحی عبارتند از:

 • کاهش وزن: جراحی چاقی، به طور معمول، به افراد کمک می کند تا وزن خود را کاهش دهند و اثرات مثبتی بر سلامتی آنها داشته باشند. این پروسه می تواند به بهبود برخی از بیماری ها مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا و بیماری های قلبی کمک کند.
 • بهبود کیفیت زندگی: کاهش وزن قابل توجه همراه با جراحی چاقی می تواند به شکل قابل توجهی روی کیفیت زندگی افراد تاثیر بگذارد. این امر ممکن است باعث افزایش عملکرد فیزیکی، افزایش انعطاف پذیری، بهبود خواب و روابط اجتماعی بهتر شود.
 • تاثیر روحی و روانی: کاهش وزن و بهبود ظاهر بدن می تواند اثرات بسیار مثبتی در خود اعتمادی و عکس العمل های روانی داشته باشد. افراد ممکن است احساس خوبی در مورد خودشان پیدا کنند و با افتخاری بیشتر، روابط بهتری داشته باشند.
 • بهبود عملکرد مفصل: کاهش وزن باعث کاهش فشار بر مفاصل می شود و می تواند به بهبود علائم درد در مفاصل کمک کند. این باعث می شود فعالیت های روزمره مانند راه رفتن، بالا و پایین آمدن از پله و فعالیت های ورزشی راحت تر و آسان تر شوند.

به هر حال، همیشه مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد جراحی چاقی با یک دکتر حاذق و با تجربه مشورت کنید و مزیت ها و مخاطرات مربوطه را به طور جامع مورد بررسی قرار دهید.

انواع عمل ها برای جراحی چاقی کدامند؟

برای جراحی چاقی، تعدادی روش و رویکرد مختلف وجود دارد. برخی از اصلی‌ترین انواع جراحی چاقی عبارتند از:

 1. بای پس معده: در این روش معده کوچکتری ایجاد شده و بخشی از راه عبور غذا از طریق معده و بخشی از راه عبور آن به صورت مستقیم به روده کوتاه ، تغییر مسیر می ‌یابد.
 2. بالون معده: در این روش، یک بالون قابل پر شده با محلول فیزیولوژیک درون معده قرار داده می ‌شود، که منجر به کاهش حجم معده و کاهش احساس گرسنگی می‌ گردد. پس از چند ماه نیز، بالون خارج می‌ شود.

مهم است که قبل از تصمیم به هر نوع جراحی چاقی، با پزشک خود مشورت کنید تا روش مناسب برای شما تعیین شود.

معایب جراحی چاقی برای مراجعین چیست؟

در واقع، همانطور که می ‌دانید، جراحی چاقی می ‌تواند برای مراجعین مزایا و معایبی داشته باشد. هر عمل جراحی همیشه با خطراتی همراه است. عوارض ممکن شامل عفونت، عوارض تنفسی، خونریزی، تشکیل لخته خون، صدمه به نظام عصبی، عوارض بعد از بی‌هوشی و غیره می‌شود. در زیر به برخی از معایب معمول جراحی چاقی اشاره می‌کنم:

 • زمان بازگشت به فعالیت‌ های روزمره: پس از جراحی چاقی، ممکن است زمان طولانی ‌تری برای بهبود و بازگشت به فعالیت ‌های روزمره نیاز باشد. این ممکن است تأثیری در زندگی روزمره و تعاملات اجتماعی داشته باشد.
 • تغییرات رفتاری و غذایی: پس از عمل جراحی چاقی، تغییراتی در الگوی غذایی و رفتاری شما لازم است. برخی مراجعین ممکن است مشکلی در تطابق با تغییرات مورد نیاز داشته باشند و این می‌ تواند به عزت نفس بیمار آسیب برساند.
 • ریسک عود چاقی: در برخی موارد، ممکن است به دلیل عوامل مختلف، افراد پس از جراحی چاقی دوباره چاق شوند یا با کاهش وزن کاهش داده شده مقداری را دوباره به دست آورند.

چرا باید جراحی چاقی انجام داد ؟

قطعی ترین راهکار برای درمان چاقی مرضی ، انجام جراحـی چاقی می باشد که علاوه بر لاغری ، موجب درمان بیماری ها و اختلالات ناشی از چاقی نیز می شود.

بیماری های ناشی از چاقی و اضافه وزن

اضافه وزن زیاد می تواند زمینه ساز بروز یا تشدید بیماری های متعددی از جمله بیماری هایی که در ذیل به آن ها اشاره داشته ایم ، شود.

 • دیابت
 • آپنه خواب
 • بیماری های قلبی – عروقی
 • کلسترول و فشار خون بالا

به چه دلایلی باید لاغر شویم ؟

چاقی و اضافه وزن ، پیامدها و عوارض متعددی به دنبال دارد ؛ لذا افرادی که دچار چاقی مفرط هستند به دلائل زیر باید از وزن خود بکاهند :

 • چاقی ، منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان می شود.
 • وجود بافت چربی اضافی در بدن ، سبب مشکل شدن درمان سرطان می گردد.
 • چربی اضافی ، موجب وارد آمدن فشار به قلب می شود.
 • انجام فعالیت های بدنی و ورزش برای افرادی که دچار اضافه وزن زیاد هستند ، دشوار است.
 • وجود چربی اضافی ، می تواند موجب ایجاد خطر و عارضه برای مغز گردد.
 • چاقی و اضافه وزن ، سبب بدخلقی می شود.
 • چاقی بر روی مفاصل و مثانه اثر سوء می گذارد.
 • توانایی باروری ، با افزایش وزن ؛ تحت الشعاع قرار گرفته و دچار اختلال می شود.
 • چاقی ، ریسک بارداری پرخطر را افزایش می دهد و حتی می تواند سلامت نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد.

بهترین زمان برای جراحی چاقی در قم

با توجه به اظهارات سازمان بین المللی دیابت ( قند خون ) ، باید متذکر شد بهترین زمان برای انجام جراحی چاقی ، زمان است که افراد در مراحل ابتدایی دیابت نوع 2 بوده و هنوز بیماری در آن ها پیشروی نکرده و دچار چاقی مفرط می باشند و شاخص توده بدی بالایی دارند. البته ناگفته نماند که برای اعمال جراحی لاغری و کاستن وزن اضافی ، در هر زمانی مطلوب است و هیچ زمانی برای انجام آن ها دیر نیست.

چگونگی آمادگی برای انجام جراحی چاقی

در صورتی برای انجام پروسه عمل چاقی انتخاب شدید دستورالعملی برای چگونگی آمادگی برای هر نوع خاصی از عمل که قرار است انجام دهید به شما ارائه می شود . گاهی نیز ممکن است نیاز است که آزمایشات مختلفی را پیش از جراحی انجام دهید. قطع مصرف برخی از داروها یا خوردن و عدم آشامیدن از چند ساعت پیش از عمل نیز از جمله این موارد به شمار می رود. علاوه بر موارد فوق نیاز به شروع فعالیت جسمانی و ترک سیگار نیز مهم است.
علاوه بر نکاتی که در بالا ذکر شد؛ پیش از انجام جراحی چاقی در قم ، می بایست محیطی را برای دوره ریکاوری خود آماده نمایید یا با شخصی برای همراهی و کمک تماس بگیرید تا پس از بازگشت به منزل مشکلی از این باب نداشته باشید.

آیا انجام آندوسکوپی قبل از عمل کاهش وزن ضرورت دارد ؟

بله ؛ انجام آندوسکوپی پیش از انجام اعمال عمل چاقی ، ضرروت ویژه ای دارد ؛ چرا که گزارشات به دست آمده از آندوسکوپی می تواند این پروسه را تحت الشعاع قرار دهد.

جراحی چاقی - دکتر سید جواد موسوی

آیا با روش لاپاراسکوپی می توان چاقی را درمان نمود ؟

روش لاپاراسکوپی در بین عمل های چاقی ، می تواند لاغری و تناسب اندام را به سهولت برای افرادی که از اضافه وزن زیاد برخوردارند ، به ارمغان آورد. در روش لاپاراسکوپی ، متخصص جراحی چاقی با بهره وری از دستگاه تلسکوپ مخصوص ( لاپاراسکوپ ) ؛ اقدام به جراحـی می نماید. به منظور قرارگیری لاپاراسکوپ در شکم بیمار ، باید یک برش ظریف بر روی شکم وی ایجاد شود. افرادی که شاخص توده بدنی ( BMI ) آن ها از 45 بیشتر است ، کاندید مناسبی برای جراحی چاقی در قم با روش لاپاراسکوپی هستند. دکتر سید جواد موسوی متخصص جراحی های چاقی و بهترین دکتر جراحی لاغری در قم هستند ؛ ایشان با استفاده از جدیدترین روش های لاغری و با اتکا بر دانش و تجربیات خویش ؛ بهینه ترین نتایج را از انجام این اعمال جراحی برای بیماران خود رقم می زنند.

آیا در صورت ابتلا به زخم معده می توان نسبت به انجام جراحی لاغری اقدام نمود ؟

در صورت وجود زخم سطحی در معده ، امکان انجام جراحی های چاقی وجود دارد. توجه داشته باشید چنانچه زخم معده بدخیم بوده یا در صورتی که فرد دچار عفونت میکروبی معده باشد ؛ انجام جراحی لاغری بلامانع بوده اما نوع جراحی ، تفاوت خواهد یافت.

آیا بعد از عمل کاهش وزن درد خواهم داشت ؟

بعد از اعمال این پروسیجر ، احساس کوفتگی عضلانی و درد خواهید داشت که علت آن ، استراحت و نیز کاهش مایعات بدن بعد از جراحـی است و غالبا طی 7 روز بعد از جراحـی مرتفع می گردد. لازم به ذکر است که با داشتن تحرک کافی و افزایش مصرف مایعات ، می توانید درد و احساس کوفتگی ناشی از عمل را با سرعت بیشتری بهبود بخشید.

جراحی چاقی - دکتر موسوی

آیا بعد از جراحی چاقی می توانم هر چه دوست دارم بخورم ؟

باور غلطی که در خصوص جراحـی های چاقی وجود دارد ؛ این است که می توانند بعد از جراحـی ، بدون آن که دوباره چاق شوند ، پرخوری کنند. لذا باید اشاره داشت که افراد بعد از جراحـی های چاقی ، باید رژیم غذایی توصیه شده توسط جراح معالج خود را اجرا کنند و با تغییر سبک زندگی ، تناسب اندام را تجربه کنند. تمامی نکات لازم بعد از جراحی چاقی در قم ، توسط دکتر سید جواد موسوی برای بیماران بعد از عمل بیان خواهد شد.

بهتر است چه نوع میان وعده هایی را بعد از جراحی چاقی مصرف کنیم ؟

 • لازم به ذکر است که میان وعده ها ، نیاز بدن را تامین کرده و از ریزه خواری در طول روز پیشگیری می کنند.
 • از این رو بهتر است مواد غذایی سرشار از پروتئین را برای مصرف در میان وعده برگزینید ؛ تا در فواصل وعده های غذایی احساس سیری کرده و تمایل به ریزه خواری نداشته باشید.
 • این مواد غذایی ، بهتر است که فاقد چربی بوده و شیرین نباشند ؛ چرا که چربی سبب افزایش کالری دریافتی شده و شیرینی نیز منجر به احساس گرسنگی بیشتر می شود.

چه مدت بعد از پروسیجر عمل لاغری می توان برنج را به برنامه غذایی افزود ؟

افراد از پنجمین ماه بعد از انجام این پروسیجر ، می توانند مواد غذایی حاوی کربوهیدرات ؛ از جمله برنج ، نان ، ماکارانی و رشته ؛ را به رژیم غذایی خود بیفزایند. البته باید اشاره داشت که مصرف نان و برنج ، محدودیت داشته و شما فقط مجاز به مصرف یک تکه نان در طول شبانه روز و مصرف 3 – 2 قاشق غذاخوری برنج به دفعات 2 بار در هفته می باشید.

چرا بعد از جراحی چاقی ، تمایل افراد به شیرینی جات افزایش می یابد ؟

نیاز به دریافت انسولین ، در بدن افراد چاق نسبت به دیگر افراد ؛ به مراتب بیشتر است. اگرچه بعد از انجام جراحی لاغری و کاهش وزن ، میزان نیاز به دریافت انسولین نسبت به قبل بسیار کمتر می شود ؛ اما از آن جا که میزان انسولین ترسح شده بیش از نیاز طبیعی بدن است شاهد آن هستیم که افراد پس از جراحی های لاغری با کاهش قند خون مواجه شده و تمایل زیادی به مصرف شیرینی جات می یابند.

جراحی چاقی - دکتر جواد موسوی

آیا یبوست بعد از جراحی چاقی را می توان کنترل کرد ؟

 • بدیهی است که پس از جراحی های چاقی ، حجم غذای دریافتی توسط بدن ؛ کاهش یافته و در نتیجه حجم مدفوع نیز کمتر می شود.
 • اما توجه داشته باشید که چنانچه بعد از جراحی لاغری ، قوام و سفتی مدفوع شما با اختلال مواجه شود ؛ باید از داروهای ملین مورد تایید پزشک معالج تان استفاده کنید.
 • همچنین میزان مصرف آب و تحرک بدنی خود را افزایش دهید.
 • مصرف سبزیجات تازه و میوه را نیز تحت نظر پزشک معالج خود ، در برنامه غذایی تان بگنجانید.

پوست اضافی بعد از جراحی چاقی

 • پوست اضافی در نواحی ای از بدن که تجمع چربی در آن ها بالا بوده ؛ یکی از مشکلات و معضلاتی است که با کاهش قابل توجه وزن بعد از جراحـی های چاقی ، ایجاد می شود.
 • برای رفع این مشکل ، می توان مبادرت به جراحـی لیفت پوست نمود.
 • زمان مناسب برای انجام لیفت پوست ، زمانی است که تقریبا 6 – 3 ماه از تثبیت وزن تان گذشته باشد.

آیا بعد از جراحی چاقی دچار ریزش مو می شوم ؟

 • ریزش ، نازکی و ضعیف شدن تارهای مو پس از جراحـی های چاقی در قم ؛ امری نادر است و در صورت رخداد نیز تنها در افرادی بروز می کند که قبل از عمل ، دچار ضعف بدنی بوده اند ، لذا بعد از عمل به دلیل کمبود شدید ویتامین دچار این عارضه خواهند شد که معمولا پس از گذشت 8 ماه از جراحـی خود را نشان می دهد.
 • قبل از 8 ماه ، علل دیگری مانند استرس می توانند در مواجهه با این موضوع دخیل باشند.
 • به طور کلی ، ریزش مو بعد از جراحـی های چاقی مسئله نگران کننده ای نیست ؛ زیرا پس از گذشت 18 ماه از جراحـی ، رویش مجدد مو شروع شده و اثرات ریزش مو از بین می رود.

حقایقی مهم در رابطه با جراحی چاقی

در صورتی که قصد انجام جراحی چاقی با هر یک از روش ها را دارید ، لازم است پیش از هر چیز با حقیقت های این نوع جراحی ها آشنا شوید تا بتوانید به صورت آگاهانه برای انجام این عمل اقدام نمایید :

 1. لازم است بدانید که چاقی و اضافه وزن تنها یک مشکل ظاهری نیست ؛ بلکه این موضوع موجب انواع بیماری های متابولیکی می شود. کاهش متابولیسم بدن در افراد چاق ، سبب می شود تا این افراد حتی با مصرف میزان متوسطی از کالری ، همچنان افزایش وزن داشته باشند.
 2. جراحی چاقی در خنثی کردن تغییرات متابولیکی موثر است. انجام جراحی با هدف لاغری موجب می شود تا افراد با مصرف وعده های غذایی کوچک احساس سیر شدن داشته باشند.
 3. خطر عمل چاقی به میزان خطر عمل کیسه صفرا است. دقت داشته باشید که عوارض جراحی لاغری بسیار کمتر از عوارض چاق بودن و داشتن اضافه وزن می باشد.
 4. تصمیم برای انجام این جراحی ، کاملا احساسی است. به همین دلیل بیمارانی که جراحی لاغری انجام می دهند ، باید به این نکته توجه داشته باشند که علاوه بر حمایت پزشکی ، به حمایت روانی نیز نیاز دارند.
 5. پیش از کاهش وزن ، سلامت افراد بهبود پیدا خواهد کرد. این جراحی به بهبود دیابت ، مشکلات فشار خون بالا ، آپنه خواب ، درد مفاصل کمک زیادی می کند.
 6. انجام عمل لاغری به درمان دیابت نوع دو که به تازگی تشخیص داده شده است ، کمک می کند. در صورتی که به تازگی به دیابت نوع 2 دچار شده اید و وقت انجام جراحی لاغری دارید ، نیازی به شروع مصرف انسولین نیست.
 7. هزینه های جراحی چاقی در قم در بیشتر موارد تحت پوشش بیمه قرار دارد. ممکن است بسیاری از افراد اطلاعی از قوانین بیمه در رابطه با این نوع جراحی ها نداشته باشند و تصور کنند جراحی های لاغری در دسته جراحی هایی زیبایی قرار می گیرد و به همین علت تحت پوشش بیمه نیست ، در صورتی که این تصور اشتباه بوده و بسیاری از شرکت های بیمه هزینه این از جراحی ها را بر اساس شرایط خود تقبل می کنند.
 8. جراحی لاغری یک مسیر است نه یک مقصد. نیمی از وزن در طی 6 ماه اولیه بعد از جراحی از دست می رود این در حالی است که باقی اضافه وزن در طی 6 الی 12 ماه دوم بعد از جراحی کاهش پیدا می کند.