متخصص جراحی چاقی در جراحی بای پس کلاسیک معده ، در ابتدا معده را به دو بخش تقسیم نموده و مسئولیت نگهداری از غذا را به بخش کوچکتر که حدودا 10 درصد از حجم کل معده است محول می کند و بخشی از روده را نیز به آن وصل می کند. سپس تقریبا یک متر از روده کوچک بیمار را از مسیر گوارش وی جابه جا می نماید  ؛ مقصود از این کار این است که فرد حجم غذای کمتری میل کرده و در نتیجه مواد غذایی کمتری به بدن وی جذب گردد. در ادامه دکتر جواد موسوی ، متخصص جراحی چاقی در قم اطلاعات فوق العاده ای از این پروسه درمانی در اختیار خوانندگان آن قرار می دهد. از این رو توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنیم.

 

بای پس کلاسیک معده - دکتر جواد موسوی

 

لازم به ذکر است که این مقدار ، به مواردی اعم از BMI بدن بیمار و همچنین طول کل روده او بستگی دارد.افراد حدودا یکسال پس از انجام این نوع از جراحی چاقی ، به وزن مناسب ( وزن متناسب با قد ) خود می رسند.افراد بعد از انجام این نوع از جراحی چاقی ، معمولا 70 درصد از وزن خود را طی یکسال و نیم از دست می دهند  و حدودا پس از یکسال ، به وزن مناسب ( وزن متناسب با قد ) خود می رسند.

چرا جراحی بای پس کلاسیک معده استاندارد طلایی دارد ؟

در میان انواع جراحی های لاغری ؛ بای پس کلاسیک معده ، استاندارد طلایی را اخذ نموده است که در ذیل به علل آن اشاره شده است :

 1. بیشترین کاهش وزن را به دنبال دارد.
 2. احتمال بازگشت وزن پس از انجام آن ، بسیار ناچیز است.
 3. در افرادی که به مصرف شیرینی جات علاقه دارند و در طول روز دائما در حال ریزه خواری هستند ، بهتر از جراحی اسلیو معده عمل می کند.
 4. در صورتی که نشتی اتفاق بیفتد ، سریع تر از اسلیو معده می توان آن را کنترل نمود.

 

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی بای پس کلاسیک معده هستند ؟

به طور کلی افرادی که شاخص توده بدنی آن ها بیش از 40 است ، بهترین گزینه برای انجام این جراحی محسوب می شوند.

ضمنا افراد مبتلا به بیماری دیابت با شاخص توده بدنی بالای 35 نیز بهترین کاندیدا برای بای پس کلاسیک معده می باشند ؛ تا جایی که با انجام این نوع از جراحی چاقی می توانند حدودا 80 الی 90 درصد بر بیماری خود فائق آمده و ریسک مرگ ناشی از دیابت به حداقل برسانند.

مزایای جراحی بای پس کلاسیک معده

 • به میزان قابل ملاحظه ای از حجم غذای مصرفی کاسته می شود.
 • دیابت نوع 2 بهبود یافته و حتی ممکن است از بین برود.
 • حداقل حجم کالری ، جذب روده می شود.
 • از جمله مزایای بای پس کلاسیک معده ، می توان به سرعت از دست دادن وزن مطلوب پس از جراحی اشاره کرد.

تفاوت عمل بای پس کلاسیک معده با عمل مینی بای پس معده

تفاوت اساسی در عمل کلاسیک بای پس معده با مینی بای پس در تعداد پیوند روده ها است. در روش کلاسیک ، دو پیوند روده یا دو آناستوموز انجام می شود. این پروسه در شاخص های توده بدنی کم تر نیز قابل استفاده هستند و به طور کلی عمل استانداردتری محسوب می شود. اما در عمل مینی بای پس معده ، افرادی که دارای BMI بالاتر هستند ، (بی ام آی حدود 45 تا 50) می توانند از این روش استفاده کنند

عمل بای پس معده کلاسیک چه تغییراتی در بدن ایجاد می کند؟

در این روش کیسه معده از بالا جدا شده و روده به طور طولی به ناحیه پایین تری از معده اتصال پیدا می کند. بدین وسیله در راه هضم غذا اصطلاحا میانبر زده می شود. این عمل باعث دو تغییر اساسی می شود:

اول آن که غذا وارد دیگر مناطق معده نمی شود ؛ در نتیجه آنزیم های ترشح کننده ، روی آن ها تاثیر نمی گذارند.

دوم آن که غذا کل روده را طی نمی کند.

روش عمل بای پس کلاسیک معده

این فرآیند عمل با استفاده از تکنیک لاپاراسکوپی انجام می شود. در این تکنیک هیچ گونه برشی در سطح پوست ایجاد نخواهد شد. بنابراین بعد از عمل ، متقاضی نگرانی برای به جای ماندن جای بخیه ندارد.

در روش لاپاراسکوپی ، تنها چند سوراخ کوچک ایجاد می شود. از راه سوراخ های ایجاد شده ، لوله نازکی وارد بدن می رود. لوله مجهز به دوربین مخصوص است و داخل حفره شکمی بدن را در مانیتور نشان می دهد. این پروسه عمل ، یکی از پیشرفته ترین فرآیند ها است و ایمنی بسیار بالایی دارد.

تست نشتی در بای پس کلاسیک در معده

پس از پایان پروسیجر عمل ، جراح برای اطمینان از سلامت فرآیند ، می تواند عمل تست نشتی را نیز انجام دهد. برای انجام تست نشتی ، از ماده آبی به نام متیلن بلو استفاده می شود. پس از پایان تست ، جراح از سلامت فرآیند اطمینان می یابد.

جرا عمل بای پس کلاسیک در معده نسبت به دیگر روش ها برتری دارد؟

در این پروسه بیشترین میزان کاهش وزن اتفاق می افتد.

کاهش وزن در این پروسیجر در زمان کوتاه تری انجام می شود. (طی 18 ماه ، بیمار حدود 70 تا 80 درصد از وزن اضافه خود را از دست می دهد.)

بعد از عمل بای پس معده کلاسیک ، چه اتفاقی می افتد؟

پس از انجام فرآیند عمل ، بیمار حدود 2 روز در بیمارستان بستری می شود. در طی این مدت ، لوله درن به بیمار متصل است. این لوله برای خارج کردن خون آبه و ترشحات می باشد. پس از گذشت 48 ساعت ، قبل از ترخیص این لوله از بدن بیمار جدا می شود.

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس کلاسیک معده

از مهم ترین مراقبت های بعد از این فرآیند عمل ، رعایت رژیم غذایی مخصوص است. پزشک با توجه به شرایط بیمار رژیم غذایی منحصر به فردی می دهد.

در دو هفته اول ، متقاضی تنها مایعات صاف شده میل می کند.

در هفته سوم می تواند از غذاهای پوره شده استفاده کند.

در هفته چهارم ، امکان مصرف غذاهای نرم را نیز دارد.

هفته پنجم ، آغاز بازگشت آرام به رژیم غذایی عادی است.

 • نکته !

در نظر داشته باشید که دقیق ترین رژیم غذایی ، توسط دکتر ارائه می شود. بنابراین ممکن است دکتر با توجه به شرایط بدنی شما بازه های زمانی متفاوت تری با مصرف غذاهای دیگر را برای شما مناسب ببیند.

بای پس چگونه می تواند موجب کاهش وزن شود؟

بای پس معده فرایند یاست که می تواند به جذب کم غذا از طریق روده کمک کند. علاوه بر این هنگامی تحت این عمل جراحی قرار می گیرید نمی توانی مقادیر زیادی غذا بخوریدف همین موضوع از افزایش وزن جلوگیری می کند.این جراحی به افراد کمک می کند تا خیلی راحت تر فعالیت های ورزشی خود را انجام دهند .

مراقبت های بعد از عمل بای پس کلاسیک

 • پس از جراحی دستورالعمل های برای نوشیدنی ها و غذاهایی که می توانید مصرف کنید به شما ارائه خواهد شد. باید این برنامه رژیمی را تا زمانی که پزشک برای شما تشخیص می دهد مصرف کنید .
 • بعد از جراحی افراد باید از خوردن غذاهای جامد پرهیز کنند. تنها مجاز به مصرف مایعات هستند تا معده و روده به شرایط جدید عادت کنند.
 •  علاوه بر این موارد نیاز به چکاپ های توسط پزشک خواهید داشت که در چندین ماه اول پس از کاهش وزن انجام می شود. همچنین نیاز به انجام آزمایشاتی ماهیانه دارید.
 • افرادی که بای پس کلاسیک انجام می دهند باید مولتی ویتامین حاوی ویتامین دب 12  ، اهن و کلسیم را به طور مداوم مصرف کنند.

آیا علاوه بر این عمل باید حرکات ورزشی انجام داد؟

پس از اینکه جراحی بای پس معده انجام می دهید ممکن است فکر کنید که دیگر نیازی به هیچ گونه فعالیتی ندارید . اما این فکر اشتباه است زیرا برای اینکه نتیجه ای که از این فرایند می گیرید بسیار ایده آل باشد باید ورزش کردن را فراموش نکنید این کار موجب می شود به هیچ وجه به وزن پیش از جراحی بازنگردید و از شرایطی که در ان به سر می برید راضی و خشنود باشید.در نظر داشته باشید که داشتن یک برنامه غذایی غیر سالم می تواند مجددا شما را چاق کند.